zasłony jakie

Jak dobrać zasłony do koloru ścian? Porady i inspiracje

Dobór zasłon do koloru ścian może wydawać się prostym zadaniem, jednak – jak zwykle – diabeł tkwi w szczegółach. Tym razem są to szczegóły kolorystyczne. Złe dopasowanie barw zaburzy całą aranżację i sprawi, że wnętrze nie będzie wyglądało harmonijnie. Zastanawiasz się, jakie zasłony będą pasować do kolorystyki Twojego salonu czy sypialni? W naszym poradniku znajdziesz praktyczne porady i inspiracje, które pomogą Ci stworzyć przestrzeń, o jakiej marzysz. 

Zasłony to ten element wystroju wnętrz, który ma zarówno walory praktyczne, jak i jest dodatkiem wykańczającym cała aranżację. Dobrze dobrane zasłony nie tylko mogą zapewnić zacienienie nawet w upalny i słoneczny dzień, ale też optycznie poprawić proporcje pomieszczenia. Odkryj, jak dobierać zasłony do różnych kolorów ścian.

Dlaczego wybór zasłon ma znaczenie? 

Trendy w aranżacji wnętrz zmieniają się wolniej niż w przypadku ubrań, ale są zauważalne. Jeszcze jakiś czas temu zasłony w oknach uważane były za nieco staromodne, stawiano raczej na duże powierzchnie odkrytych szyb, używając jedynie rolet do zaciemnienia w razie potrzeby. Były to aranżacje w duchu modnego minimalizmu. Z czasem, na fali popularności stylu boho i scandi, firanki i zasłony wróciły do wnętrz. Modne zasłony nie muszą jednak przypominać tych kojarzonych ze zdjęć z okresu PRL – na czasie są raczej jednobarwne zasłony o różnorodnych fakturach. Sprawiają one, że wnętrze wygląda przytulniej a nadal jest nowoczesne.

Jak dobierać kolor zasłon?

Niezależnie od tego, czy preferujesz raczej wnętrza monochromatyczne, czy lubisz kolorystyczne szaleństwo, harmonia barw jest kluczowa, by uzyskać spójną aranżację. Im więcej kolorów, tym większych umiejętności wymaga ich połączenie. Najprostszy sposób na harmonijny wystrój wnętrza to wybranie barwy podstawowej, której odcienie będą dominowały oraz mocniejszego akcentu kolorystycznego. Zasłony mogą być utrzymane zarówno w podstawowej palecie kolorów, jak i stanowić najmocniejszy element przyciągający uwagę. Ważne, żeby były one zgrane z kolorem ścian.

zasłony jakie
zasłony jakie

Kolor zasłon a kolor ścian

Ze względu na dużą powierzchnię, to właśnie ściany i zasłony dominują kolorystycznie we wnętrzu, dlatego te dwa elementy muszą być umiejętnie zestawione. Co to oznacza? Tutaj musimy na chwilę sięgnąć do teorii koła barw. Można powiedzieć, że to taka mini ściągawka podpowiadająca, które kolory tworzą estetyczne kompozycje. Bazując na niej, możemy na przykład wybrać odcienie koloru tworzące zestawienie monochromatyczne., które są stonowane, wprowadzają do wnętrza atmosfer spokoju. Przykład? Ściany w kolorze przydymionego niebieskiego i głęboki, nasycony granat zasłon. Kolory położone na kole obok siebie będą wyglądały harmonijnie, jeśli połączysz je we wnętrzu. Jak to wykorzystać? Znajdź na kole kolorów odcień, jakim pomalowane są ściany, a następnie wybierz zasłony w kolorze znajdującym się po prawej lub lewej stronie. Co ważne, możesz łączyć dowolne odcienie tych kolorów. Jeśli więc ściany pomalowane są na kolor żółty, możesz wybrać zasłony od ciemnej do najjaśniejszej zieleni. 

Kolory położone na kole naprzeciwko siebie tworzą natomiast połączenia kontrastujące, które jednak wzajemnie się dopełniają. To na przykład odcienie fioletu i żółci czy czerwoni i zieleni. Połączenia barw dopełniających się są dużo trudniejsze, ale warto, bo efekt jest niebanalny. Musztardowe zasłony przy odcieniach fioletu na ścianach będą wyglądały nietuzinkowo i dowodziły wyrobionego gustu. 

zasłony jakie

Trendy zestawienia kolorystyczne we wnętrzach

Jeśli szukasz inspiracji na ciekawe połączenie kolorów ścian i zasłon, sprawdź jakie pary kolorystyczne są obecnie na czasie. Który z nich wolisz widzieć na ścianie, a który wybierzesz jako barwę zasłon?

  • Terracotta i chłodny beż
  • Terakota i musztardowa żółć
  • Butelkowa zieleń i złamana biel
  • Błękit morski i piaskowy beż
  • Szałwiowa zieleń i taupe
  • Brudny róż i burgund
zasłony jakie

Klasyczne i sprawdzone kolory ścian i zasłon

Szukasz bezpiecznych rozwiązań i nie chcesz ryzykować, że wybierając mocne odcienie ścian i zasłon, nie będziesz zadowolony z efektu? Oto kilka pomysłów na aranżacje, które nie mogą się nie udać.

Klasyczny kontrast czyli czerń i biel. 

W zależności od tego, jakich proporcji tych kolorów użyjesz, uzyskasz różny efekt. To też idealne zestawienie kolorystyczne, które pozwala eksperymentować ze wzorami. Może połączysz tapetę w biało-czarne pasy z czarnymi zasłonami? 

Minimalistyczna biel

Jasne wnętrza, w których dominuje kolor biały, są nadal na czasie. Mogą być nowoczesne i minimalistyczne lub utrzymane w stylu skandynawskim. Wybierając biel jako główną barwę graj jej odcieniami (pamiętaj, by nie mieszać ciemnych i zimnych tonów) i fakturami. Zamiast gładkich ścian wybierz takie z widoczną chropowatością na powierzchni i dodaj do tego jasne zasłony z grubego lnu, a wnętrze na pewno nie będzie nudne.

Odcienie szarości

Choć szarość nie jest już najsilniejszym trendem w urządzaniu wnętrz, to wciąż modny kolor, który wprowadza spokój, wycisza i jest świetną neutralną bazą. Odcienie szarości zawsze tworzą harmonijne połączenie. Jasnoszare ściany, kanapa z obiciem o dwa tony ciemniejszym i grafitowe zasłony to przepis na stonowane i eleganckie urządzenie salonu. 

zasłony jakie

Czym jeszcze kierować się przy wyborze zasłon?

Estetyka jest ważna, ale pamiętaj, że zasłony powinny być też praktyczne. Jeśli okna Twojej sypialni mają ekspozycję wschodnią, jasne zasłony, przepuszczające dużo światła, choć mogą wyglądać świetnie, nie będą praktyczne, o ile nie połączysz ich z roletami zaciemniającymi. 

Wybierając kolor zasłon, zwróć też uwagę na wielkość pomieszczenia. Ciężkie, ciemne zasłony optycznie pomniejszają i w pokoju o niewielkim metrażu mogą wyglądać przytłaczająco.