UPSTYLE YOUR HOME. Jak zaaranżować biblioteczkę? //How to style your shelves?//
Jesteś szczęśliwą posiadaczką dużej biblioteczki lub regału? A może Twoje mieszkanie w stylu lat 70 ozdabia stylowa witrynka vintage? Lubisz książki? Kolekcjonujesz pamiątki z podróży? Jeśli na większość tych pytań odpowiedziałaś tak, ten post jest skierowany do Ciebie.
Ułożenie książek i innych dekoracji na półkach może być klasyczne a może nadać charakteru i tworzyć interesującą instalacje i główną ozdobę wnętrza. Stosy bibelotów czy czasopism nie muszą tworzyć bałaganu. Pozostawione same sobie, składowane mogą powodować haos. Ustawione zręcznie, pięknie wyeksponowane albumy czy pamiątki z podróży będą przypominać o cudownych wakacjach. Łatwy dostęp do książek będzie zachęcać, aby częściej po nie sięgać.
Wykorzystując swoją biblioteczkę w jadalni stworzyłam dwie stylizacje. Jedna oparta głównie na książkach ułożonych kolorystycznie. Druga jest bardziej zróżnicowana, bogatsza w dodatki i dekoracje.
Z uwagi na dużą popularność mody lat 70 zaaranżowałam również witrynkę, symbol stylu vintage.
Która stylizacja podoba się Tobie bardziej?
1.W pustym regale ustawiłam książki. Z uwagi na styl i kolorystykę stoją grzbietem do wewnątrz mebla. Zdaję sobie sprawę, że jest to mnie wygodne rozwiązanie, jednak przy tej skali i ilości elementów można sobie na to pozwolić. Zapamiętasz, gdzie stoi która książka.
2. Dostawiłam plakat i ulubiony obraz a w dalszej kolejności świece, świeczniki i odrobinę zieleni. Dobrze prezentują się wszelkie szkatułki, puzderka i dekoracyjne pudełeczka.
3. Na koniec jeszcze kilka błyszczących elementów i aranżacja w stylu vintage gotowa.
Bardziej skomplikowana jest sytuacja w przypadku dużej biblioteczki czy regału. Jeśli kochasz książki i przez lata zgromadziłaś ich setki, dobrym wyborem będzie zaplanowanie miejsca ich przechowywania ale i prezentacji. Poukrywane w pudłach nie będą zapraszać aby znów do nich wracać. Dostępne łatwo w pokoju dziennym są zawsze pod ręką.
1.Książki możesz poukładać tematycznie, wielkością albo, tak jak ja, kolorami okładek.
2. Wolne półki zaaranżowałam ulubioną porcelaną, świecznikami, wazonami.
Druga kompozycja jest bardziej skomplikowana ale i bardziej interesująca. Mieszają się tu książki i inne bibeloty. Zaczęłam znów od czystej, białej karty.
1. W pierwszej kolejności ustawiłam książki, które są podstawą tych stylizacji. Pełnią główną rolę w aranżowaniu biblioteczki. Zwróć uwagę, że w tej kompozycji książki układałam zarówno pionowo jak i horyzontalnie.
2. Stopniowa dokładałam szkatułki, dekoracyjne pudełeczka i ulubione obrazki.
3. Dopełnieniem aranżacji są przedmioty dekoracyjne, świeczniki czy odrobina zieleni. Wszystko zmiksowane tworzy interesującą kompozycję.
Jak Ci się podobają moje propozycje? Co znajduje się na Twoich półkach?
//all photos: Kaboompics.com //
Sylwia Chrobot
Ogromne brawa za pracę wykonaną przy tych aranżacjach. Większość osób (w tym ja) dodałaby gotowe zdjęcia takich regałów ;) Bardzo podoba mi się zarówno pierwsza, jak i druga propozycja. Chciałabym w swoim domu zrobić taki zabudowany regał pod sam sufit, na jednej ze ścian w salonie (4metry) tak, żeby było w nim miejsce i na telewizor, i na książki, i na dekoracje. Z szafkami, szufladami i półkami. Taki w stylu amerykańskim. Nie musi być niekoniecznie biały, choć takie podobają mi się teraz najbardziej. Na razie niestety nie posiadam takich półek do eksponowania bibelotów i większość trzymam w szafkach, ale uwielbiam popatrzeć na cudze aranżacje i planować swoje przyszłe ;)
emmargotka
No piękne to wszystko, ale przy naprawdę dużej ilości książek to gigantyczna robota i miejsca jednak potrzeba znacznie więcej…
Mam dwie ściany, do których „przyklejone” są regały z książkami i nie wystarcza miejsca na takie ekspozycje. Książki też układam w poziomie, ale – niestety nieestetyczne to – na tych ułożonych w pionie :( Chyba trzeba mi wygospodarować jakąś trzecią ścianę :)
Dziękuję za inspirację. Wygląda zachwycająco! :)