Jaki jest Twój ulubiony styl we wnętrzu?

W projektowaniu wnętrz, bardzo trudno jest być radykalnym. Mam tu na myśli aranżowanie wnętrz zgodne z definicją stylu od początku do końca i na każdym kroku. Zresztą, chyba nie do końca o to chodzi. Kreując wnętrza warto jest zdefiniować sobie styl do którego pragniemy dążyć. Jednak wszelkie dygresje czy inne ucieczki w innym kierunku są jak najbardziej ok, jeśli jest to spójne z Waszą estetyką. Dom to miejsce do mieszkania dla Was kochani, a nie obrazek z encyklopedii projektowania wnętrz. Pamiętajcie, że stylizowanie, domu to nie ustający proces, który w dużej mirze jest zabawą i tak powinien być traktowany. Ale z pewnością masz swój ulubiony styl we wnętrzu?

A zatem przedstawię Wam teraz po kolei kilka głównych nurtów dotyczących aranżacji wnętrz

Dziś zajmiemy się stylami:

  • klasycznym, tradycyjnym;
  • klasycznym, nowoczesnym;
  • loftowym, postindustrialnym;
  • oraz nowoczesnym, minimalistycznym.

Jeśli odnajdziesz we własnych wnętrzach przewagę elementów określających jeden z tych stylów, to znaczy, że taki obraliście kierunek aranżując swój dom,

To co zaczynamy?

Jeśli kochacie drewno, ale w szlachetnym wykończeniu, z dekoracyjnymi frezami, ciepłe kolory w stonowanych, nie jarmarcznych barwach, sztukaterie i listwy dekoracyjne na ścianach, to znaczy, że lubicie klasykę. 

I teraz w zależności jakie wybierzecie elementy wyposażenia wnętrza, poznacie swoje tradycyjne lub nowoczesne upodobania.

Wnętrza klasyczne, tradycyjne często dekorowane są tapetami czy sztukaterią o bogatej ornamentyce. Bardziej  popularne są wzory inspirowane światem przyrody. 

Często w takich wnętrzach można znaleźć antyki i spektakularne żyrandole.

Jeśli jednak obok subtelnej kolorystyki ścian, wybierzesz nowoczesne, geometryczne listwy dekoracyjne oraz proste w formie meble, lekkie, ażurowe to znaczy, że wolisz klasykę ale w nowoczesnym wydaniu. Tak jak ja :) Kocham klasyczne wnętrza, klasyczną muzykę, nawet stroje wybieram takie, które nie „przeterminują”  się wraz ze zmianą mody.

Mój dom charakteryzuje monochromatyczna kolorystyka, ściany dekorują listwy, bardzo subtelne i delikatne, bez teatralnej ornamentyki. Meble są proste w formie, na cienkich nóżkach, co dodaje im lekkości. Brak w naszym domu bogatych dekoracji. Ozdobami są książki, wazony Rosenthala z kolekcji Studio, współczesnych projektantów, podobnie ze sztuką na ścianie, to grafika współczesnego artysty, Piotra Czajkowskiego.

Jeśli natomiast kochasz surową cegłę na ścianach, nieoszlifowane drewno, metal i szkło we wnętrzach, to znaczy, że Twój ulubiony styl we wnętrzu to styl loftowy.

Pierwsze postindustrialne wnętrza powstały w Nowym Jorku i z tym regionem styl ten jest bardzo kojarzony. Jednak w Polsce również zyskał na popularności, głównie wśród młodych osób. Obok surowych materiałów, w loftach znajdują się ażurowe regały, gdzie eksponowane są książki i inne dekoracje. Kable od oświetlenia również stanowią swoistą dekoracje, podobnie jak hydraulika w kuchni czy łazience. Meble często wykonane są z palet i skrzynek. 

Jakby przeciwieństwem stylu loftowego, gdzie mocno eksponowane są w bezwstydny sposób nawet elementy konstrukcyjne wnętrza, jest styl minimalistyczny.

Tu za punkt honoru projektanci wstawiają sobie ascetyczny wygląd wnętrz. Chodzi o minimalną ilość przedmiotów, kolorów i innych elementów. Tu nie ma miejsca na fikuśne dekoracje, sztukaterie czy wymyślne meble. Tu chodzi przede wszystkiem o ład i porządek. Czyste formy, ostre kształty, proste linie, skromna paleta barw. Takie wnętrza wymagają jednak dużej precyzji w wykonaniu. Tu nie ma jak ukrywać błędy. Również życie w takim ascetycznym wnętrzu wymaga dyscypliny. Czy dobrze czulibyście się w takich przestrzeniach? Jeśli tak, to jesteście minimalistami, w przeciwieństwie do mnie. 

Jeśli jednak nie odnajdujecie się w żadnym z przedstawionych przeze mnie dziś stylów, jeśli Wasz dom nie wpisuje się w żadną definicję z przedstawionych dziś przeze mnie, to znaczy, że macie jeszcze inne upodobania, lubicie inny styl we wnętrzu. Może się bowiem okazać, ze jesteście fanami art deco, mid-century lub boho. Dlatego też będziemy kontynuować tą podróż po stylach wnętrzarskich. Kolejne opracowania już w przygotowaniu.