Industrial style
//Industrial style interiors loves large undivided spaces, huge windows, raw concrete and bare walls. To finish and decoration used metal and wood. Typical scenery loft is also a tangle of cables, pipes and installations. The industrial style works best clean palette of white and gray. Furniture and accessories must be simple and original. Do you like it?//
Styl industrialny korzysta z inspiracji fabryczną surowością by paradoksalnie tworzyć bardzo gustowne, wręcz ekskluzywne wnętrza.
Najczęstsze zastosowanie przemysłowy styl ma w pofabrycznych budynkach adaptowanych na lokale mieszkalne. Początki loftów sięgają lat ’50 XX wieku. Na skutek recesji, w Nowym Jorku pojawiło się mnóstwo wolnych pomieszczeń, po domach towarowych, fabrykach i magazynach. Na początku, olbrzymie przestrzenie przyciągały artystów. Wkrótce zyskały popularność jako lokale, które można zaadoptować na apartamenty mieszkalne. Moda na lofty szybko dotarła do europy, a pod koniec lat ’90 do Polski. Pierwsze lofty w Polsce powstały w Łodzi w XIX-wiecznej fabryce Karola Scheiblera. Rewitalizacja takich obiektów zakłada zachowanie poprzemysłowych konstrukcji oraz zachowanie surowych elementów wykończenia.
Przestrzenie industrialne, są duże, otwarte i jasne.
Nierzadko całe mieszkanie tworzy jedna niepodzielona przestrzeń. Bardzo charakterystyczne są ogromne okna, najczęściej zajmujące całą ścianę. Przemysłowy styl absolutnie wyklucza zastosowanie zasłon czy firan.
Skala oraz rozmach to największe plusy i wyznaczniki tego stylu.
Zazwyczaj w tego typu pomieszczeniach podłogę od stropu dzielą przynajmniej 4 metry. Stąd często stosowana jest antresola.
Styl industrialny, to także surowość wykończenia.
W wielkomiejskich wnętrzach loftów coraz częściej pojawiają się betonowe blaty oraz pokrycia ścian i podłóg wykonane z betonowych płyt. Beton nadaje wnętrzu awangardowego wyglądu. Surowy beton stosowany w wystroju wnętrz sam w sobie jest materiałem bardzo nowoczesnym. Aby ocieplić wnętrze ale nadal konsekwentnie aranżować wnętrze warto eksponować ściany z nieotynkowanej cegły.
Typowa sceneria loftów to także plątanina kabli, rur, instalacji. Dzięki temu wnętrze zyska surowy charakter.
Kolejną ważną rzeczą jest dominująca kolorystyka. W stylu industrialnym najlepiej sprawdza się paleta czystych bieli i szarości, które modelują pomieszczenie przestrzennie, a zarazem wprowadzają do niego przemysłową surowość i wrażenie neutralności.
Podstawową zasadą w aranżacji wnętrz jest „im mniej tym lepiej”.
Meble wykorzystywane w tego typu aranżacjach muszą być proste, oryginalne, mogą nie mieć koloru, ale muszą mieć duszę. Wykonane z poprzemysłowych odpadów sprawią, że wnętrza będą wyglądały ciekawie i intrygująco. Uniwersalnymi materiałami, które w naturalny sposób pasują do industrialnych mebli jest metal i drewno. Zamiast kilkunastu ozdób, postawmy na kilka, bardzo wyrazistych elementów. Temat mebli i dodatków posusze w następnym poście. Będzie też obiecana niespodzianka!!!
Industrialny styl bez wątpienia nie jest dla każdego, z racji na swoją prostotę formy i surowe materiały wiele osób może czuć się źle w takim wnętrzu. Dlatego też mile widziany jest eklektyzm, łączenie industrialnego wnętrza z ciepłymi, np. stylowymi wnętrzami. Można również wprowadzić do wnętrza tylko kilka charakterystycznych dla przemysłowego stylu detali aby przestrzeń nabrała charakteru a jednocześnie nie stała się surowym, nowoczesnym i zimnym mieszkaniem.
Źródło: pinterest.com, google.com, e-mieszkanie.pl, lovingit.pl
YOU MIGHT ALSO LIKE: