Baterie jak piękne fontanny. // Axor WaterDream //
Zawsze powtarzam, że pomiędzy piękną formą a funkcjonalnością musi stać znak równości. Uwielbiam piękne przedmioty w domu. Szczególnie cieszą mnie projekty, które są obowiązkowe w naszych wnętrzach z uwagi na zastosowanie i prezentują się fantastycznie. Są zaprojektowane tak aby cieszyć oko i pełnić swoją funkcję.
Marka Axor zaprosiła w tym roku do współpracy przy projekcie Axor WaterDream pięciu projektantów. Pomysł polegał za zaprezentowaniu własnego rozumienia żywiołu Wody w kontekście przestrzeni prywatnej. David Adjaye, Werner Aisslinger, FRONT, GamFratesi i Jean-Marie Massaud zaprojektowali unikalne wylewki, które poprzez swoje kształty i funkcje nadają armaturze i wodzie z niej płynącej piętno własnych przekonań i pragnień.
W projekcie ‘Rytuał’ autorstwa Brytyjczyka Davida Adjaye woda wypływa spod granitowego elementu wtopionego w większą formę o kształcie klina wykonaną ze szlachetnego materiału (brąz). Woda jest rytualizowana; od źródła poprzez strumień aż po jej ujście.
Konceptualny projekt Wernera Aisslingera “Morze i brzeg” to hybryda; połączenie fontanny i półki – miejsce jednocześnie rytualne i funkcjonalne. Wylewka wykonana z gliny czyli materiału o korzeniach starożytnych, podkreśla odwieczną, niezmienną wartość wody i obiektów z nią związanych.
W Water Steps autorstwa Front woda spływa od platformy do platformy. Interakcja pomiędzy rzeźbiarską wylewką a wodą podkreśla potencjał natury, która zaskakująco oddziałuje swoją estetyką oraz akustyką.
Zen, zaprojektowany przez duńsko-włoski duet GamFratesi reinterpretuje pierwotną formę drewnianej japońskiej fontanny. Minimalistyczny kształt wylewki i strumienia emanuje medytacyjnym spokojem.
Mój faworyt, Mimicry Jean-Marie Massaud to wylewka wtapiająca się w architektoniczny krajobraz pomieszczenia. Materiał (marmur) oraz kształt (proste, geometryczne formy) sugerują nieodłączną relację z wodą i potęgują emocjonalną wymowę przedmiotu.
Którą wybrałabyś dla siebie? :)
source: AXOR