Lodz Design Festiwal, tego nie można przegapić!
Lodz Design Festival obchodzi w tym roku 10 urodziny. Już sam ten fakt powinien wskazywać jak wartościowe jest to wydarzenie. Z tym festiwalem jest jak z kolejną częścią Bridget Jones. Im starsza tym film bardziej dowcipny.
Moja przygoda z LDF zaczęła się cztery lata temu, gdy pojawił się pomysł na Meetblogin. Poznałam wtedy ludzi tworzących to wydarzenie i zakochałam się w tym teamie bez reszty.
Dziś chcę Ciebie zachęcić do odwiedzenia wystaw festiwalowych. Zwrócę Twoja uwagę tylko kilkoma wzmiankami, aby nie psuć niespodzianki.
Dwie fundamentalne wystawy LDF to „make me” i „must have”. To jednocześnie konkursy wyłaniające najlepsze projekty. Make me jest skierowany dla młodych twórców, w konkursie „must have” biorą udział projekty, które już zaistniały na rynku. Wśród nadsyłanych prac do obu konkursów, jury stworzone z ekspertów w dziecinie designu i aranżacji wnętrz wybrało te projekty, które uznali za wyróżniające się, innowacyjne, dobrze zaprojektowane. Ja z kolei wśród już tych nagrodzonych wybrałam takie, które zwróciły moją uwagę w sposób szczególny.
Moje faworyty w konkursie „must have”, kolejność jest przypadkowa:
13 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych /projekt: Paweł Pawlak /producent: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, bo liczę na to, że są mądrzejsze niż Braci Grimm i przekazują wartości moralne a nie straszą dzieci.
Kolekcja wazonów MAR.GO /projekt: Marcin Młoczkowski /producent: VOLA art of deco, bo są piękne i w trendzie.
Skarpetki Many Mornings /projekt: Many Mornings /producent: Many Mornings. Bo są takie zabawne, i dlatego, że moja córka uwielbia chodzić w skarpetkach nie do pary :)
Kolekcja zlewozmywaków granitowych Andante /projekt: Michał Łój /producent: Deante, bo łączą piękno i funkcję.
MELISA – kolekcja mebli tapicerowanych / sofa, sofa narożna, fotel szezlong, podnóżek / i stolików /projekt: Tomasz Augustyniak /producent: NAP Sp z o.o. Po raz kolejny za dobry design, czyli balans pomiędzy funkcją a formą.
Metropolis /projekt: Sebastian Pietkiewicz /producent: Huta Szkła Kryształowego „Julia” za piękno i ponadczasowy design.
tołpa: dermo baby. /projekt: zepół projketowy tołpa pod Kierownictwem Anny Juszczak oraz rysownik Andrzej Tylkowski /producent: Torf Corporation – Fabryka Leków Sp. z o. o. Za proste i czytelne opakowanie i kosmetyki bez konserwantów.
NIEMAPA /projekt: Grupa Mamy (Joanna Studzińska i Małgosia Żmijska) oraz Studio Ładne Halo /producent: Grupa Mamy, za dostępną i nie konwencjonalną prezentację ciekawym miejsc w mieście.
Moje faworyty w konkursie „make me”, kolejność jest przypadkowa:
Anna Batog, Nous, (DANIA)
Nous (franc. my), jest urządzeniem, które próbuje połączyć ludzi, żyjących w związkach na odległość. Nous jest zaprojektowane tak, aby stać się częścią rytuałów takiej pary i bez problemu wtopić się w jej życie. Urządzenie działa w parach i komunikuje się bezprzewodowo przez Wi-Fi. Gdy jedna osoba idzie spać, drugie urządzenie gaśnie, informując tym samym o stanie kochanka. (source:http://makeme.lodzdesign.com/pl/wystawa/batog-anna/)
Mathilde Lehmann and Valentine Sée , SEEM SOAP, (FRANCJA)
(…)Chciałyśmy skupić się na przedmiocie, który jest obecny w życiu wszystkich i który można wymyślić od nowa pod kątem koncepcji i produkcji. Zadałyśmy sobie pytanie o współczesną rolę designu, przemyślałyśmy potęgę kształtów i kolorów powiązanych z użytkowaniem i z ludzkimi gestami. W ten sposób stworzyłyśmy nowe podejście do mydła. To efemeryczny obiekt – rzeźba, która zmienia się i przyjmuje nowy wygląd z upływem czasu i pod wpływem użytkowania. Chcemy zaproponować produkt, który pochodząc od zwyczajnych mydeł, które dobrze znamy, może być jednocześnie użyteczny i dekoracyjny.(…) (source:http://makeme.lodzdesign.com/pl/wystawa/lehmann-mathilde-and-see-valentine/)
Hyojung Ryu, Overlapping Alphabet Cards, (KOREA POŁUDNIOWA)
Zestaw nakładających się kart to projekt dla dzieci, którego celem jest nauka przez zabawę. Karty podzielone są na dwie grupy: KIM JESTEM? i CZYM JESTEM? – na podstawie angielskich słów bazujących na literach od A do Z. Każda grupa zawiera papierowe karty z literami i przezroczyste karty z ilustracjami. Nakładając ilustracje na litery, tworzymy różne kształty zwierząt lub obiektów.(…)(source:http://makeme.lodzdesign.com/pl/wystawa/ryu-hjoyung/)
Z ostatniej chwili!!!
Zwycięzcą w konkursie „make me” został Jan Pfeifer za Instrument miejski:
„Projekt jest wynikiem obserwacji zachowań dzieci na terenie Parku Bródnowskiego w Warszawie. Dzieci, przechodząc pomostem, uderzają patykami w szczeble barierki, tworząc przy tym przypadkową muzykę. Ta obserwacja skłoniła mnie do zaprojektowania instrumentu muzycznego – barierki, której dźwięki są w pełni harmoniczne, a konstrukcja spełnia wszystkie funkcje ochronne.”- Jan Pfeifer
Więcej informacji o całym festiwalu oraz organizowanych w tym czasie wydarzeniach znajdziecie na stornie LodzDesignFestival.