rośliny do domu

Rośliny doniczkowe do domu – jakie gatunki wybrać i jak o nie dbać?

Zieleń w domu ożywia wnętrze, dodaje każdej aranżacji indywidualnego charakteru i sprawia, że całość wygląda bardziej przytulnie. Rośliny doniczkowe znakomicie wpływają też na nastrój i poprawiają jakość powietrza. Wolisz kilka skromnych doniczek czy marzysz o prawdziwej domowej dżungli? Dowiedz się, jakie rośliny najlepiej sprawdzą się w Twoim domu i jak o nie dbać, aby cieszyć się ich pięknem przez długie lata.

Rośliny doniczkowe to dziś jeden z najbardziej widocznych trendów w urządzaniu wnętrz. Po latach, gdy modne były nowoczesne, minimalistyczne a nawet ascetyczne wnętrza, a kwiatki na parapecie kojarzyły się raczej z domem dziadków niż magazynem wnętrzarskim, obserwujemy wielki powrót do zieleni w domu. To już nie tylko kilka doniczek na parapecie, ale spektakularna domowa dżungla, której pielęgnacja jest traktowana na równi z innymi hobby. Z podziwem obserwujesz na Instagramie wnętrza pełne bujnej roślinności? Z naszym poradnikiem zazielenisz swoje mieszkanie, nawet jeśli do tej pory z trudem utrzymywałeś przy życiu kaktusy.

Jakie rośliny doniczkowe wybrać do domu

Wybór odpowiednich roślin doniczkowych jest kluczowy, jeśli chcesz mieć piękną zieleń we wnętrzach. Każdy gatunek ma swoje wymagania. Jeśli nie dysponujesz na przykład jasnym, dobrze oświetlonym pomieszczeniem, nie sprawdzą się kwiatki potrzebujące dużo słońca. Warto też pamiętać, że niektóre z gatunków są bardziej wymagające i trzeba nieco więcej wiedzy i doświadczenia, żeby je hodować. 

rośliny do domu

Rośliny doniczkowe do jasnego pomieszczenia

Masz w domu okna wychodzące na wschód lub zachód, przez które wpada sporo światła o określonej porze dnia? To stanowisko dające spore możliwości przy wyborze roślin doniczkowych, bo wiele gatunków potrzebuje światła, ale nie tak intensywnego i bezpośredniego jak na parapecie okna południowego. Świetnie sprawdzą się hoya, fikusy czy dracena. Przy oknie wychodzącym na wschód pięknie zakwitną kalanchoe i cyklamen perski, a zielistka będzie intensywnie wybarwiona. Jeśli okno skierowane jest na zachód, wybierz takie rośliny doniczkowe, jak: fiołek afrykański, fiołek alpejski, cyklamen, begonia czy aloes. To również idealne miejsce na jesienne wrzosy.

Intensywne nasłonecznienie na parapecie południowym to warunki dla roślin, które w naturze występują na gorących obszarach pustynnych i w regionach intensywnego słońca. To świetne miejsce na kolekcję kaktusów i sukulentów. Stanowisko południowe daje też dobre warunki do uprawy cytrusów, hibiskusa, dracen i figowców. W pomieszczeniu, którego okna wychodzą na południe, możesz postawić też rośliny lubiące mniej intensywne światło – wystarczy znaleźć im stanowisko w głębi pokoju.

Rośliny doniczkowe do ciemnego pomieszczenia

Pomieszczenia, w których jest mało światła, na przykład z oknami wychodzącymi na północ, uważane są za najtrudniejsze do zazielenienia. Wystarczy jednak wybrać odpowiednie rośliny doniczkowe – nie brakuje gatunków cieniolubnych. To na przykład popularny zamiokulkas, ale też juka oraz paprocie. Na północnym parapecie dobrze będzie się też czuł bluszcz czy filodendron. Do cieniolubnych roślin można zaliczyć również modny pieniążek, monsterę oraz skrzydłokwiat. 

rośliny do domu

Rośliny doniczkowe dla początkujących

Światło to nie wszystko. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z domową dżunglą, wybierz rośliny doniczkowe łatwe w uprawie. Oto 10 roślin doniczkowych idealnych dla początkujących:

  • Aloes
  • Hoya
  • Sansewieria
  • Zielistka
  • Zamiokulkas
  • Dracena
  • Grubosz
  • Rhipsalis – patyczaki
  • Scindapsus 'Argyraeus’
  • Geranium

Jakie rośliny doniczkowe do kuchni i łazienki

Kuchnia i łazienka zwykle nie kojarzą się z roślinami doniczkowymi, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by i tam wprowadzić trochę zieleni. W kuchni może to być oczywiście ziołowy ogródek, ale nie tylko. Rośliny o wytrzymałych liściach, np. epipremnum, są również doskonałym wyborem –  świetnie radzą sobie w ciepłym, parnym środowisku​.

Specyficzne warunki, jakie panują w łazience, to znaczy wysoka wilgotność, ciepło a przy tym często niezbyt duża ilość światła sprawiają, że najlepiej będą tam się czuły paprocie. W łazienkach z oknem zapewniającym naturalne światło można postawić palmy i skrzydłokwiaty oraz oplątwy. Więcej o roślinach do łazienki przeczytasz tu: Kwiaty do łazienki – jak stworzyć zielony kącik w łazience?

rośliny do domu

Jak dbać o rośliny doniczkowe – podstawy pielęgnacji

Pielęgnacja roślin domowych wymaga przede wszystkim zapewnienia im stanowiska z ilością światła odpowiednią dla danego gatunku, a także regularnego podlewania i nawożenia oraz przesadzania, jeśli dotychczasowa doniczka przestaje wystarczać. Każdy gatunek ma inne wymagania odnośnie do ilości wody, jakiej potrzebuje – warto poradzić się sprzedawcy przy zakupie. Zbyt częste podlewanie prowadzi do gnicia korzeni, natomiast zbyt rzadkie sprawia, że roślina wysycha, traci kolor, a jej liście opadają. Warto pamiętać, że im cieplej, tym więcej wody potrzebują rośliny, co oznacza konieczność częstszego podlewania w upalne letnie dni, ale też w sezonie grzewczym, kiedy działają kaloryfery. Niezależnie jednak od gatunku, rośliny podlewamy zwykle rano, używając do tego wody o temperaturze pokojowej. Dobre efekty daje też wcześniejsze przegotowanie i ostudzenie wody – ta prosto z kranu może mieć za dużo chloru. W czystej okolicy do podlewania roślin doniczkowych możesz używać deszczówki.

Nawożenie roślin jest ważne, bo dostarcza im niezbędnych substancji odżywczych. Nawóz powinien być dobrany do danego gatunku, może mieć postać płynną, granulatu lub specjalnych pałeczek, które umieszcza się w ziemi. Nawożenie roślin doniczkowych powinno rozpocząć się wiosną i trwać do końca września, czyli przez cały okres wegetacyjny. Wiosna to też najlepszy czas na przesadzanie roślin do większych doniczek. 

Modne rośliny doniczkowe

Trendy w urządzaniu wnętrz nie omijają też roślin doniczkowych. Jeśli przeglądasz magazyny wnętrzarskie lub profile poświęcone aranżacjom na Instagramie, z pewnością zauważysz, że pewne gatunki pojawiają się częściej niż inne. Szczególnie modne są gatunki o efektownych liściach i ciekawych formach. Na fali stylistyki retro i vintage od kilku lat prawdziwym hitem są rośliny, jakie wielu z nas pamięta ze swojego dzieciństwa: bujne paprocie i bluszcze. Na topie pozostaje monstera dziurawa, której charakterystycznie powycinane liście doskonale wpisują się w trend urban jungle. Coraz większą popularność zdobywa też fikus lirolistny – imponująca roślina o dużych, błyszczących liściach. Modną rośliną jest też starzec Rowleya – jego zaleta to nie tylko efektowny wygląd, ale też łatwość pielęgnacji.