Jak urządzić mieszkanie na wynajem? Porady i wskazówki
Urządzenie mieszkania na wynajem to duże wyzwanie, szczególnie dla początkującego inwestora. Czy lepiej zainwestować w droższe materiały, czy wybrać tańsze, żeby mniej stracić w razie zniszczeń? Zostawić wybór mebli najemcy, czy wyposażyć od A do Z? Postawić na wnętrze modne, czy klasyczne? Podpowiadamy, które rozwiązania sprawdzą się najlepiej i pozwolą osiągnąć maksymalnie wysokie zyski z inwestycji.
Przygotowanie mieszkania do wynajęcia musisz zacząć od określenia swojej grupy docelowej. Twoimi najemcami mają być studenci? Celujesz w długoterminowy najem dla rodzin? A może szykujesz apartament pod najem krótkoterminowy i stawiasz na klienta biznesowego? Każda z tych grup ma inne potrzeby i oczekiwania, które musisz uwzględnić, żeby przyciągnąć uwagę do swoje oferty. Zacznijmy jednak od podstaw.
Jak przygotować mieszkanie na wynajem? Kluczowe kroki
Niezależnie od tego, czy remontujesz mieszkanie z rynku wtórnego, żeby je wynajmować, czy kupujesz nową nieruchomość, zainwestuj w wysokiej jakości podłogę – parkiet lub panele odporne na zarysowania i ścieranie będą wyglądały dobrze nawet po dłuższym użytkowaniu. W kuchni i łazience najlepiej sprawdzą się kafelki. Warto też położyć na ścianach tych pomieszczeń glazurę – jest praktyczna, estetyczna i łatwa do utrzymania w czystości. W przypadku przygotowywania pod wynajem nieruchomości z rynku wtórnego, niezbędne jest sprawdzenie instalacji i ich wymiana w razie konieczności. Nie oszczędzaj też drzwiach i futrynach – te najtańsze nie tylko sprawiają, że mieszkanie robi gorsze wrażenie, ale też szybko wymagają naprawy lub wymiany. Solidna, dobrze wykonana baza podnosi wartość mieszkania – będzie to też poważnym atutem, jeśli w przyszłości chciałbyś sprzedać nieruchomość.
Stonowane kolory i funkcjonalne wnętrze – tego szukają najemcy
Modne wnętrza ze ścianami w odważnych kolorach i designerskimi perełkami przyciągają wzrok w magazynach wnętrzarskich, ale nie na portalach ogłoszeniowych. Najemcy szukają mieszkań prostych, neutralnych, które będą mogli łatwo dostosować do własnych upodobań. Urządzając mieszkanie na wynajem zapomnij więc o własnym guście i najnowszych trendach. Kolory ścian? Koniecznie jasne, najlepiej sprawdza się biel. Kup farbę dobrej jakości – zmywalna pozwoli najemcom utrzymać mieszkanie w czystości. Białe wnętrza robią też wrażenie bardziej przestronnych i pełnych światła, a przy tym lepiej prezentują się na zdjęciach. Pamiętaj o konkurencji – na rynku wciąż dużo jest mieszkań wyglądających, jakby ostatni remont był w nich robiony 20 lat temu, a mieszkańcy nadal nie zabrali wszystkich rzeczy. Na tle wnętrz z pistacjowymi lub żółtymi ścianami i czarną meblościanką w komplecie z wersalką przykrytą wzorzystą kapą jasne mieszkanie z białymi ścianami i minimalistycznym umeblowaniem od razu pozytywnie się wyróżnia.
Na więcej fantazji możesz sobie pozwolić, jeśli celujesz w najem krótkoterminowy, którego grupą docelową są turyści lub osoby podróżujące służbowo. Tego typu apartamenty traktowane są jako alternatywa dla hotelu i ciekawe wnętrza w niebanalnym stylu na pewno przyciągną uwagę
Kuchnia i łazienka – dlaczego to najważniejsze pomieszczenia?
Kuchnia i łazienka to te pomieszczenia, na które najemcy zwracają największą uwagę podczas wyboru mieszkania. Dlaczego? Bo to właśnie w nich najwięcej jest elementów stałych i najtrudniej zmienić aranżację. W salonie bez trudu można przesunąć meble, wstawić ulubiony fotel i dodać koloru własnym dywanem, tymczasem w kuchni i łazience najemcy będą korzystali z tego, co zapewnia właściciel. Także w przypadku tych pomieszczeń obowiązuje zasada – jasno, neutralnie i funkcjonalnie. Białe kafelki, dobrej jakości (co nie oznacza – najdroższa) armatura i odpowiednia ilość miejsca do przechowywania są kluczowe. W kuchni sprawdzi się klasyka – jednolite jasne szafki lub połączone z drewnianymi elementami.
Podstawowym wyposażeniem jest też pralka (jeśli masz możliwość wstawić suszarkę, będzie to dodatkowy atut) i lodówka, a jeśli wielkość kuchni na to pozwala – także zmywarka. Jeśli Twoja inwestycja przeznaczona jest pod wynajem krótkoterminowy, wyposaż kuchnię w niewielki ekspres do kawy (na przykład na kapsułki) i kuchenkę mikrofalową. Nie zapomnij też o higienie. Szczególnie, jeśli mieszkanie wynajmowane jest przez dłuższy czas, spójrz krytycznie na wannę i toaletę. Nieusuwalne zacieki i zażółcenia będą odrzucały potencjalnych najemców.
Mieszkanie na wynajem – umeblowane czy bez mebli
Większość najemców w Polsce szuka mieszkania już umeblowanego. Porównując oferty, zwracają więc uwagę nie tylko na stan samej nieruchomości, ale też na jej wyposażenie. Jak umeblować mieszkanie do wynajęcia? Przede wszystkim – minimalistycznie, bo nadmiar mebli sprawia, że pomieszczenia wydają się ciasne i zagracone. To szczególnie ważne w kawalerkach i niedużych mieszkaniach dwupokojowych, jakie dominują na naszym rynku wynajmu. Wybierz jasne, klasyczne meble – wciąż popularny jest styl skandynawski. Szafa do przechowywania, wygodne łóżko w sypialni, stół z krzesłami i wygodna kanapa w salonie to podstawa aranżacji. Warto też być otwartym na negocjacje – jeśli najemcy podpisują długoterminową umowę i chcieliby uzupełnić wyposażenie o fotel czy dodatkowy regał na książki, może to nie jest zły pomysł?
Drobiazgi, które odróżniają dobre mieszkanie na wynajem od bardzo dobrego
Powiedzenie, że diabeł tkwi w szczegółach, sprawdza się także w przypadku aranżacji mieszkania. Drobiazgi, o których łatwo zapomnieć, to choćby odpowiednia liczba dobrze rozmieszczonych gniazdek. Ogromne znaczenie ma też oświetlenie. Zamiast dużego żyrandola w centralnym punkcie lepiej sprawdzi się kilka źródeł światła. Najemcy docenią też wszystko, co ułatwi utrzymanie porządku w mieszkaniu: wieszak na klucze przy wejściu, szafka na odkurzacz z wieszakiem na zmiotkę i półeczką na środki czystości, dobrze zorganizowane pojemniki do segregacji odpadów.
Przygotowanie mieszkania na wynajem – tych błędów unikaj
- Kolorowe ściany
- Ciemne, ciężkie meble
- Nadmiar mebli
- Niska jakość materiałów wykończeniowych
- Zaniedbanie stanu technicznego
- Brak miejsca do przechowywania
Podsumowanie
Urządzanie mieszkania na wynajem wymaga przemyślanej strategii, która połączy funkcjonalność z estetyką, przy jednoczesnym utrzymaniu atrakcyjnych kosztów inwestycji. Kluczowe jest stworzenie przestrzeni uniwersalnej, która spodoba się szerokiemu gronu potencjalnych najemców. Neutralna kolorystyka, trwałe materiały oraz proste, nowoczesne meble będą dobrym wyborem. Warto także zadbać o wygodne i kompletnie wyposażone kuchnie oraz łazienki, ponieważ to często te pomieszczenia decydują o atrakcyjności oferty. Dobrze zaaranżowane mieszkanie na wynajem pozwala szybciej znaleźć najemców i zwiększa rentowność inwestycji.